• Türkçe
  • English

BIG BAG FILLING SYSTEM

Big bag filling systems  provide filling granulated materials into big bags from silo by using PLC program.

Generall big bag filling process work in weights between 200 - 1500 kgs.

Because of easy and fast filling process; big bag filling systems highly preffered in industrial weighing applications. Granulated materials, PVC, flour, salt starch are most used materials for big bag filling systems. Big bag systems can be full automatic or semi automatic.

Big bag filling systems are generally used for filling chemical materials like lime. Big bag filling systems can make process by using load cell weighing systems. Big bag filling systems generally used in chemical and food industries. Also these systems can be used in plastic and mine industries. Most used area of big bag filling machine is detergent production. 

Advantages of big bag filling systems 

1.Safe working

2.Easy cleaning

BIG BAG FILLING TYPES

1. Gross scaled filling machine

2. Net scaled filling machine

3. Volumetric filling machine

BFM makine otomasyon gıda ve kimya sanayileri başta olmak üzere, endüstriyel tartım ve otomasyon sistemleri konusunda hizmet vermektedir. Gelişmekte olan teknolojiyi takip etmektedir. Bu sayede daha dinamik bir yapıya sahip olmaktadır. Ayrıca, satış sonrası müşteri memnuniyetini hedeflemektedir. Bununla birlikte, plastik sanayiinde de otomasyon sıkça kullanılmaktadır. BFM makine otomasyon, ürün ve hizmet kalitesini daima en üst seviyede tutarak müşteri memnuniyetini artırmayı hedeflemektedir. Makine otomasyon konusunda müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalara imza atmaktadır.

Siz de ürünler ve firma hakkında bilgi almak istiyorsanız, iletişim formunu doldurabilir veya ürün listesine göz atabilirsiniz. Ürünlerimizin fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için de, teklif sayfasını inceleyebilirsiniz.

Birçok endüstriyel tartım makinesi gibi big bag dolum sistemleri fiyatları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, teklif sayfasını

Big Bag Dolum Sistemi doldurabilirsiniz.

Copyright © BFM OTOMASYON | Kullanım Şartları | Gizlilik
Veriyaz Web Tasarım